Centrum Leczenia Oparzeń

Sylwetka dr Stanisława Sakiela – patrona CLO

Stanisław Sakiel urodził się 21 października 1926 roku. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej we Wrocławiu. 25 maja 1951 roku rozpoczął pracę w Instytucie Chirurgii Urazowej im. Tadeusza Kościuszki w Piekarach Śląskich, a następnie – w Szpitalu nr 4 w Katowicach.

W Katowicach rozpoczął badania naukowe nad poparzonymi – głównie pracownikami zakładów przemysłowych Śląska i Zagłębia. W październiku 1960 roku, po wygraniu konkursu na ordynatora, przystąpił do organizowania Oddziału Urazowo – Ortopedycznego w Siemianowicach Śląskich. W kwietniu 1962 roku został dyrektorem Szpitala Miejskiego nr 2 w Siemianowicach Śląskich. Będąc ordynatorem Oddziału Urazowo – Ortopedycznego, pozostał wierny swej pasji. W ramach oddziału wydzielił łóżka dla ciężko poparzonych pracowników zakładów pracy.

W 1972 r. dr Sakielowi powierzono kierowanie siemianowickim ZOZ – em. W 1995 roku za badania w dziedzinie oparzeń otrzymał, nadany mu przez Wojskową Akademię Medyczną w Warszawie, tytuł doktora nauk medycznych. Po tragicznym pożarze w rafinerii w Czechowicach – Dziedzicach, który miał miejsce w 1971 roku, dr Sakiel, jako jeden z konsultantów, brał udział w leczeniu ciężko poparzonych strażaków, wdrażając nowatorskie – jak na ówczesne czasy – metody terapii. Z inicjatywy Stanisława Sakiela otwarto w 1973 roku nowy budynek Szpitala Miejskiego nr 2, a w nim pierwszy w Polsce Oddział Oparzeń z prawdziwego zdarzenia. Oddział zaczęły odwiedzać delegacje z wielu ośrodków medycznych z kraju i z zagranicy, tu studenci Akademii Medycznej uczyli się leczenia pacjentów, którzy ulegli poparzeniom.

Po serii wypadków spowodowanych wybuchami pyłu węglowego bądź metanu w kopalniach węgla kamiennego, a także po pożarze (w czasie koncertu rockowego) w Hali Stoczni Gdańskiej dr Sakiel stał się osobą powszechnie znaną w kraju, a to za sprawą licznych wystąpień telewizyjnych w ogólnopolskich serwisach informacyjnych. Rzeczowo potrafił dodawać otuchy poszkodowanym i członkom ich rodzin.

Charyzmę dr Sakiela wspominają lekarze z Siemianowic. Dr Henryk Lendor: Był świetnym specjalistą, ale również doskonałym organizatorem. Nie bał się sięgać po nowe technologie w leczeniu oparzeń. Ciągle szukał sposobu, aby skutecznie leczyć chorych. To za czasów dr Sakiela, rozpoczęliśmy współpracę z zagranicznymi ośrodkami z USA, Holandii i Francji. Dr Sakiel wprowadził monitoring sal, komunikatory do rozmów oparzonych z rodzinami.

Równocześnie rósł dorobek naukowy dr. Sakiela. Jest autorem ponad 50 publikacji naukowych, wychowawcą kilku pokoleń lekarzy – specjalistów. Wśród nich jest wielu ordynatorów oddziałów urazowo – ortopedycznych. W latach 1991 – 95 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń. W latach 1990 – 2002 dr Sakiel był radnym Rady Miasta Siemianowice Śląskie, będąc aktywnym członkiem komisji zdrowia i opieki społecznej. Dr Stanisław Sakiel jest Honorowym Obywatelem Miasta Siemianowice Śląskie.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/virtualki/234425/wp-content/themes/clo/single.php on line 14