Centrum Leczenia Oparzeń

Pracownia Hiperbarii Tlenowej

Rejestracja HBO: 32 7357 456
Lekarz Dyżurny: 603 197 877
Lekarz Dyżurny Anestezjolog: +48 601 790 922

W dni robocze po godzinie 17:00 i całodobowo w dni wolne od pracy oraz święta, w przypadku zatruć tlenkiem węgla należy telefonować pod nr telefonu – 32 73 57 475

Pełnomocnik Zarządzający Kontraktem:
lek. med. Grzegorz Knefel. Tel: 32 7357 595

Pielęgniarka Koordynująca:
Joanna Kosmala

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO TLENOTERAPII HIPERBARYCZNEJ
INFORMACJE DLA PACJENTÓW DOCHODZĄCYCH NA ZABIEGI

Ponieważ pacjenci będą przebywać w atmosferze czystego tlenu (w komorze jednoosobowej) lub znacznie wzbogaconej w tlen (komora wieloosobowa), niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności i zastosowanie do poniższych zaleceń. Dotyczą one bezpiecznego korzystania z zabiegów hiperbarii tlenowej i pełnego wykorzystania ich walorów leczniczych.

Zalecenia dla pacjentów dochodzących na zabiegi spoza szpitala.

  • Nie palić tytoniu. Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, ograniczając tym samym ilość krwi i tlenu dostarczanych do tkanek
  • Nie pić napojów gazowanych przed zabiegiem w komorze.
  • Poinformować personel medyczny o następujących objawach: gorączka, przeziębienie, kaszel, ból gardła, nudności, wymioty, zawroty głowy.
  • Poinformować personel medyczny o ciąży oraz o zażywanych lekarstwach ( niektóre z nich zmieniają reakcję organizmu na dostarczany tlen.).
  • Poinformować personel o posiadaniu wszelkich implantów medycznych (w tym sztucznych rozruszników serca).
  • Zaleca się usunąć przed każdym zabiegiem szkła kontaktowe, biżuterię, zegarek, aparat słuchowy, ruchome protezy zębowe/sztuczne szczęki, metalowe oprawy okularów.
  • Nie wnosić ze sobą zapałek, papierosów, zapalniczek oraz innych substancji łatwopalnych.
  • Ubrać się wyłącznie w odzież wykonaną w 100% z bawełny, bez domieszek tworzyw sztucznych.
  • Nie stosować przed zabiegiem szminek, lakierów do paznokci, lakierów do włosów, dezodorantów, perfum, kremów kosmetycznych, olejków, balsamów, emulsji ani opatrunków zawierających wazelinę lub inne tłuszcze, ze względu na możliwość wystąpienia efektu elektrostatycznego oraz na zawartość w wymienionych substancjach tłuszczów, zwiększających ryzyko wystąpienia ich samozapłonu w zetknięciu z czystym tlenem.
  • Opatrunki na bazie plastyku są dopuszczalne.

Zabronione jest używanie otwartego ognia w komorze hiperbarycznej i w jej otoczeniu. Seanse w komorze hiperbarycznej trwają na ogół do 2 godzin. W trakcie zabiegu początkowo będzie odczuwany przejściowy wzrost ciśnienia z objawami tzw. „efektu zatkania uszu”.