Centrum Leczenia Oparzeń

Centrum Leczenia Oparzeń z koroną

7 listopada odbyły się uroczystości związane z otwarciem lądowiska dla śmigłowców sanitarnych oraz nadaniem imienia CLO dr Stanisława Sakiela. Uroczystość swoją obecności uświetniła Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska.

Zakończyła się rozbudowa największego i wiodącego ośrodka w Polsce leczącego urazy oparzeniowe, ich następstwa oraz rany przewlekłe – Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Jak mówili zaproszeni goście – nowe lądowisko dla helikopterów usadowione na dachu to swoiste ukoronowanie rozbudowy obiektu.

To jest wyjątkowy szpital i na mapie Śląska, i na mapie Polski. Inwestycje sprawią, że szpital będzie bardziej dostępny, również dla mieszkańców innych części Polski. Oby jak najmniej tragedii, ale jeśli się zdarzą, musimy mieć bazę, jaka tutaj została stworzona oraz zespół, bo najważniejsi są ludzie – powiedziała Komisarz Elżbieta Bieńkowska, dziękując całemu zespołowi za ciężką pracę m.in. przy leczeniu ofiar niedawnej katastrofy w kopalni Katowice-Wesoła.

Dyrektor placówki dr Mariusz Nowak omówił trwającą od 2010 r., a zakończoną właśnie rozbudowę szpitala. Dzięki niej ponad stuletni zabytkowy budynek, w którym szpital działa od 1998 r., zyskał nową część, gdzie są m.in. nowa izba przyjęć, bloki operacyjne, oddział intensywnej opieki medycznej, a na dachu – lądowisko. Dzięki rozbudowie liczba łóżek w placówce wzrośnie z obecnych 54 do 80.

Transport lotniczy jest bardzo istotnym elementem ratowania ciężko oparzonych. Przy możliwościach technicznych dzisiejszego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ciągu godziny jest w stanie do nas dotrzeć helikopter z każdego miejsca w Polsce – mówił Dyrektor Mariusz Nowak.

Wcześniej helikoptery dowożące chorych do „oparzeniówki” musiały lądować w pobliskim parku, na katowickim lotnisku Muchowiec lub przy sosnowieckim szpitalu im. św. Barbary.

Lądowisko pełnić będzie funkcje lądowiska sanitarnego dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dla lotów VFR (według zasad dla lotów z widocznością) zarówno w dzień jak i w nocy. Lądowisko to płyta o średnicy 26,9 metrów, która wraz z osłonami osiągnie wymiar zewnętrzny 30,12 m. Płyta lądowiska jest wyniesiona na poziom +23,25 m. względem „zera” budynku Szpitala. Przewidywana częstotliwość lotów wynosi 8 śmigłowców na miesiąc. Lądowisko jest projektowane głównie dla śmigłowców Eurocopter EC 135.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/virtualki/234425/wp-content/themes/clo/single.php on line 14